Prečo nakupovať práve u nás?
Ponúkame len to, čo máme overené a čo naozaj to funguje
Kolagén je dnes veľmi skloňované slovo, najmä v kozmetike a v medicíne. Slovo kolagén pochádza z gréckeho jazyka: cola - lepidlo a genno - rodiť. „Lepidlorodný" - táto definícia charakterizuje v plnej miere funkciu kolagénu. Je to bielkovina, ktorá „lepí", „spája" bunkové prvky, formuje z nich tkanivá i orgány. Vyskytuje sa vo všetkých orgánoch, slúži ako látka spájajúca bunky. Kolagén je najdôležitejšou bielkovinou v organizme, pretože tvorí 30 % celkovej hmoty ľudských bielkovín a 70% hmoty bielkovín kože.
Nieje céčko ako céčko..., v ľudskom organizme sa nachádzajú bielkovinové reťazce DNA v ľavotočivej forme. To znamená, že sa dokáže plnohodnotne naviazať na hlbšie štruktúry bunky tela, len látka v prirodzenej, ľavotočivej forme. Výnimočnou vlastnosťou prírodného kolagénu je ľavotočivá helíza - špecifická molekulárna štruktúra významnej časti molekuly, ktorú tvoria tri špirálovité polypeptídové reťazce. Kolagén ako bielkovina s veľkými molekulami nepreniká hlboko do kože. Na jej povrchu sa vytvára film, ktorý sťažuje vyparovanie vody, čo spôsobuje jej lepšiu hydratáciu. Jeho rozbité molekuly, skladajúce sa z polypeptidových reťazcov a aminokyselín môžu preniknúť hlboko do kože, kde sa stávajú stavebným materiálom prirodzeného kolagénu. Dodatočne tekutina používaná pri extrakcii povzbudzuje prirodzeným spôsobom jeho syntézu v koži.
Ale kozmetické koncerny vo svojich výrobkoch kolagén tepelne upravujú, aby sa tieto výrobky nekazili a ostali trvanlivé. V takto opracovanom kolagéne extrakciou za tepla, sa mení štruktúra bielkovín a amínokyselín na pravotočivú. Je to, ako keď si predstavíte váječný bielok v surovom vajci a uvarenom, je iný. A to je kameň úrazu...takéto peptidy a aminokyseliny sa nevedia plnohodnotne naviazať na štruktúry kože, takže majú len obmedzený povrchový účinok, ale hlbšie štruktúry kože nezasiahnú. Tým pádom nedokážu plnohodnotne regenerovať kožu! Takže neverte všelijakým letákom na krémoch, sľubujúcim zázraky, len preto, že obsahujú kolagén!!! Najpodobnejšiu štruktúru ľudskému kolagénu je kolagén z ryby kapor strieborný a fitokolagény.
Vedcom v Poľsku sa po 14 ročnom výskume podarilo prísť na metódu, ako zachovať prirodzenú, ľavotočivú štruktúru bielkovín a aminokyselín, tvoriacich molekulu kolagénu. Začali ho extrahovať špeciálnou metódou za studena z ryby. Vedecké výskumy potvrdili, že táto ryba z čeľade kaprovitých obsahuje mimoriadne hodnotný kolagén, ako aj rad polypeptídov a aminokyselín, ktoré zvyšujú jeho účinok v kozmetike. Kapor strieborný má mimoriadny význam pre zdravie, pretože sa živí výlučne riasami. Olej z neho vyrábaný má priaznivé účinky na kardiovaskulárny systém. Kože z kapra strieborného, ktoré sa využívajú pri výrobe, pochádzajú z veľkých ekologických chovov. Ryby žijú v rôznorodých podmienkach: teploty, hĺbky a tlaku. Kolagén získavaný z ich kože je charakteristický výnimočnou „odolnosťou" - chemickou i fyzikálnou.
Doteraz bol vo svetovej kozmetike používaný najmä hovädzí kolagén. Ale z dôvodu epidémie BSM (choroby šialených kráv) je tento kolagén systematicky odstraňovaný z predaja, tak isto boli zaznamenané aj alergické reakcie naňho.
Úspešne sa ho podarilo nahradiť výťažkom získavaným z rýb. Výsledky výskumu ukázali, že kolagén z ryby má lepšie kozmetické účinky ako hovädzí kolagén. Je to spojené s inou, veľmi citlivou extrakciou kolagénu, ktorý zachováva svoju štruktúru trojitej závitnice. Nachádzajúce sa spolu s kolagénom polypeptídy a aminokyseliny, získavané v technologických procesoch, zvyšujú ešte vlastnosti samotného kolagénu. Vďaka svojej štruktúre tento kolagén sa výborne vstrebáva, na rozdiel od hovädzieho kolagénu, ktorého schopnosť vstrebania je ohraničená. Preto skôr hovädzí kolagén bol používaný vo forme kozmetických kúr vo forme injekcií. Bola to nákladná forma, často spôsobovala nežiaduce zápalové stavy a mohla byť vykonávaná iba lekármi v odborných ordinačných miestnostiach. Vďaka objaveniu kolagénu získavaného z rýb doposiaľ bolestivé a problematické ošetrenia môžu byť odložené do starého železa. Prišiel čas kolagénu v géle.
Za účelom zaručiť čo najlepšiu kvalitu výrobkov z tohto prirodzeného kolagénu bola uskutočnená rada testov v Dermatologickej klinike Lekárskej fakulty v Gdansku, ktorá skúmala dráždiace a alergické vlastností kozmetických prípravkov. Preukázalo sa, že prípravky sú hypoalergické, to znamená, že nevyvolávajú alergiu ani podráždenie pokožky. Bolo tiež vykonané aplikačné vyhodnotenie, ktoré dokázalo, že gél má hydratačné a protivráskové vlastnosti.
Pod vplyvom jeho používania sa koža vyhladzuje, zlepšuje sa jej napätie a hydratácia, pokožka sa stáva jemnejšia a pružnejšia. Hodno podčiarknuť, že tieto efekty boli dosiahnuté u väčšiny skúmaných osôb bez ohľadu na druh pleti.